פיתוח מנהלים

המשאב החשוב ביותר בכל עסק ובכל ארגון הוא המשאב האנושי, ובמציאות של ימינו, שבה למנהלים תפקיד מכריע בהתוויית הדרך ובהובלת הארגון בדרך זו, הרי שהאיכות שלהם היא קריטית עבור הצלחת הגוף שבראשו הוא עומד.

בין אם מדובר במנהלים בראשית דרכם ובין אם במנהלים ותיקים יותר, בין אם בדרגי הביניים הזוטרים יחסית ובין אם במנהלים בכירים  – לכולם יש אחריות עצומה, ועל מנת לעזור להם למלא את תפקידם בצורה הטובה ביותר ולעמוד ביעדים המצופים מהם כדאי להשקיע בפיתוחם. כמובן שגם למנהלים עצמם כדאי להתפתח, הן על מנת להצליח בתפקיד, הן על מנת להמשיך ולהתקדם בהיררכיה של הארגון או בקריירה בכלל, וגם בפן האישי ברוב המקרים יוצאים המנהלים נשכרים מאוד מהשתתפות בתוכניות פיתוח.

המיומנויות העיקריות שחשוב לפתח אצל מנהלים

באופן טבעי ישנו מגוון רחב של תוכניות פיתוח מנהלים, ולא מעט הבדלים בין תוכנית לתוכנית ודגשים שונים בכל אחת מהן, אבל ישנו גם מכנה משותף נרחב, שכן בסופו של דבר ישנן מיומנויות בסיסיות אותן חשוב להעצים (גם אם הן קיימות מלכתחילה אצל מנהל כזה או אחר).

המיומנויות העיקריות הן:

* הנעת עובדים ויצירת מוטיבציה גבוהה

* תקשורת בין אישית מיטבית ומקרבת

* ניהול קונפליקטים מושכל

* ניהול זמן אפקטיבי

* הערכת עובדים

* ניהול משברים מסוגים שונים

* הובלת תהליכי שינוי

* יזמות ויצירת ערך מוסף לכל פעילות

* ניהול משא ומתן אשר מוביל לתוצאות הרצויות ובפרט למצבי win-win

* קבלת החלטות מושכלת

* ביזור סמכויות ומתן פידבקים מדויקים עבור משימות שונות

כל המיומנויות הנ"ל נשענות על מרכיבים חיוניים דוגמת אינטליגנציה רגשית, יצירתיות, הבחנה בין עיקר לטפל, סמכותיות וכמובן מנהיגות – מרכיבים אשר חשוב כי יהוו חלק בלתי נפרד מאישיותו של המנהל אולם בה בעת הם בהחלט ניתנים לפיתוח והעצמה, ולא כדאי להסתמך רק על נוכחותם ממילא באישיותו של המנהל.

איפה מוצעות תוכניות אפקטיביות להעצמת יכולות הניהול?

מנהלים איכותיים, ובפרט כאלה ש"הושבחו" בעקבות תוכנית פיתוח כזו או אחרת, הם כאמור נכס יקר ערך במיוחד לכל ארגון או עסק. בנוסף איכותו של המנהל הופכת משמעותית יותר משנה לשנה לאור האחריות הרבה יותר המוטלת על השכבות הניהוליות ובהתאם הביקוש לתוכניות פיתוח מנהלים הולך ועולה בהתמדה.

באופן טבעי גם ההיצע בתחום מתרחב, ובין תוכניות הפיתוח הבולטות ניתן לציין את הבאות:

* תוכניות פיתוח המנהלים של קבוצת גישות.

* התוכניות של TACK אסטרטגיות צמיחה – זו המיועדת למנהלים מתחילים וזו שקהל היעד שלה הוא מנהלים בכירים.

* הקורסים והסדנאות של קבוצת "יוזמות".

* הקורסים שמציע "להב פיתוח מנהלים" המשויך לפקולטה לניהול של אוניברסיטת תל אביב.

וישנן כמובן עוד אפשרויות, כשבזכות המבחר הרחב ניתן להתאים לכל מנהל תוכנית שתעצים אותו באופן הכי אפקטיבי ואשר מתקיימת במועדים נוחים מבחינתו – כך שכל הדרכים מובילות אל פיתוח מנהלים וכדאי מאוד לנצל זאת.

להשמיע את דעתך