טל איטקין מסבירה על הסכם ממון על דירה

הסכם ממון הוא דרך יעילה ונכונה לבדוק האם הצדדים מתחתנים מהסיבות הנכונות ולא ממניעים זרים הכוללים בין היתר גם שיקולים כלכליים וכספיים. הסכם ממון על דירה מורה למעשה מה יקרה במידה והזוג יחליט להיפרד וכך למעשה אין חשש של הצד העשיר כביכול כי הוא עשוי להיפגע במקרה של גירושין.

עורכת הדין טל איטקין מודעת לעובדה שזוגות רבים מעדיפים לקחת סיכון בעת החתונה והעיקר שלא לעמוד בפני ההסכם המביך לכאורה. אפשר בהחלט להבין לליבם של הזוגות אשר מנסים להימנע בכל דרך מהסכם ממון על דירה בפרט והסכמי ממון בכלל אך אם חושבים על כך מבחינה רציונאלית בהחלט ניתן לומר שחתימה על הסכם ממון זו החלטה נבונה ונכונה. עו"ד איטקין אינה ממתגת את ההסכם כהסכם רומנטי ומלא אהבה אך בהחלט ממליצה לחתום על הסכם שכזה במידה וההפרשים הכלכליים בין הצדדים מציגים פער גדול באופן יחסי.

הסכם ממון על דירה – לדאוג היום לפרידה של מחר

אף זוג שעומד מתחת לחופה שמח ומאושר לא רוצה להגיע לרבנות כדי להתגרש אך הסטטיסטיקה לא משקרת וכשליש מהזוגות הנישאים באהבה גדולה גם ייפרדו עם הרבה מאוד צער וכאב. הסכם ממון על דירה הוא למעשה חשיבה על המחר במקרה ואכן הפרידה תתרחש וההסכם אינו אמור לפגוע ביחסים בין בני הזוג. אז נכון, ישנם רגעים מביכים או קצת לא נעימים בעת החתימה אך הם עוברים מהר מאוד ואם אכן היחסים מגיעים לסיטואציה של הליך גירושין הצד שהגיע לחתונה עם דירה בבעלותו יכול להיות קצת פחות מתוסכל מהסיטואציה.

הסכם ממון על דירה – להגן על רכושכם

התפיסה של רובנו היא שזוגות נשואים מתחלקים בהכל: בזמן, באהבה, בילדים, במגורים וגם כמובן ברכוש המשותף. כל האמצעים הכלכליים וכל הרכוש שאסף כל אחד מבני הזוג טרם הנישואים הופכים למעשה לרכוש משותף ולא ניתן לעשות הפרדה של איזה מהרכוש הוא שלי ואיזה מהרכוש הוא שלך.

עו"ד איטקין מבינה היטב שהסכם ממון על דירה הוא הסכם חשוב וחיוני שכן אדם שמגיע למערכת היחסים ויש בבעלותו דירה או יותר ירצה לשמור על הנכסים שלו במקרה של פרידה. למשל אדם עשיר אשר בבעלותו חמש דירות יוקרה אשר מחליט להינשא לאישה ממעמד הביניים ללא אמצעים כלכליים גדולים או יוצאי דופן. במקרה של פרידה, גם אם היא נעשית חודש או חודשיים לאחר החתונה חצי מרכושו יועבר אליה וכך למעשה האדם המבוסס מפסיד את רכושו. הסכם ממון לפי טל איטקין אמור להגן על הזכויות ועל הרכוש של האנשים טרם הכניסה למוסד הנישואים, רק הסכם ממון יוכל לעזור לצד המבוסס ברגע האמת וכמעט שום הוכחה אחרת לא תתקבל בבית המשפט, גם במקרים שבהם ברור מאליו שכל מערכת היחסים הייתה מושתת על האינטרס הכלכלי.

על התכנית מחיר למשתכן של משה כחלון

לרוב הזוגות שמתחתנים, אין בעלות על דירה ברגע החתונה, עקב מחירי הדירות הגבוהים שיש בארץ. כאן נכנסת לתמונה התכנית "מחיר למשתכן" של שר האוצר, הח"כ משה כחלון ממפלגת "כולנו".

משה כחלון הציב לעצמו את המטרה הבאה – לעזור לזוגות צעירים לרכוש דירה לגור בה, ולא להשקעה. בשביל למנוע ממשקיעים לקבל את ההטבה שמיועדת לזוגות נשואים צעירים (וגם לידועים בציבור, לא נשואים מעל 35 ונכים), ניתן להשכיר את הדירה אך לא ניתן למכור אותה ב-5 השנים הראשונות מרגע קנייתה.

הסכם ממון הדירה יעזור גם לחלק את הרכוש בצורה הוגנת לזוגות שקנו דירה בעזרת התכנית "מחיר למשתכן" של כחלון, במקרה של גירושין והחלטה למכור את הדירה בתום 5 שנים מרגע קנייתה.

להשמיע את דעתך