ערן פולק מ-HAP INVESTMENTS מסביר על הטרנדים האחרונים בתחום השקעות נדל"ן

גם בסוף 2017 נדל"ן הוא אפיק השקעה משתלם ובהתאם גם מבוקש מאוד. כאן בארץ רמת המחירים של הדירות למגורים ושל המשרדים כבר גבוהה מכדי שניתן יהיה להגיע לתשואה נאה באמת, ובנוסף הממשלה מערימה קשיים על המשקיעים בנדל"ן, ולכן באופן טבעי ישנה מגמה מובהקת של חיפוש נכסים מעבר לים. יעדים מסורתיים כמו לונדון, ברלין, ברצלונה ומזרח אירופה ירדו מהפרק (לונדון בעקבות הברקזיט, ברלין התייקרה, ברצלונה בשל אי היציבות הפוליטית סביב הפרידה מספרד ומזרח אירופה עדיין מתקשה להשתחרר באמת מכבלי הקומוניזם, גם רבע מאה אחרי קריסת ברית המועצות) – ובאופן טבעי ישנו חיפוש אחרי לוקיישנים חדשים. ערן פולק, יזם נדל"ן ותיק שהוא גם אחד מהמנהלים של קרן השקעות הנדל"ן HAP, מספר על 3 טרנדים בולטים כיום:

למה קפריסין הפכה יעד למשקיעי נדל"ן?

קפריסין מוכרת לנו בעיקר כיעד תיירותי שנמצא במרחק שעת טיסה בלבד, אבל האי החביב – שכידוע מחולק לשני חלקים, כשהחלק הצפוני נקרא קפריסין הטורקית – מהווה גם יעד נדל"ני שכדאי לבחון.

ערן פולק מסביר שהפריחה הנדל"נית בקפריסין היא תוצאה של משבר כלכלי חמור שבמהלכו אף נסגרו הבנקים במדינה למשך כשבועיים (בשנת 2013). אחד הצעדים שבהם נקטה ממשלת קפריסין כדי להיחלץ מהמשבר היה להתחיל לעודד משקיעים זרים להגיע למדינה הקטנה (כ-1.2 מיליון בני אדם) ובין השאר לעודד גם השקעות בנדל"ן. קרנות השקעה דוגמת HAP וגופים פיננסיים נוספים מכל רחבי העולם החלו לנהור לאי השליו ולחזק את הכלכלה שלו, גם בזכות מדיניות מיסוי ידידותית וגם לנוכח העובדה שקפריסין היא מאז 2008 חלק מהאיחוד האירופי (שגם מהווה חלק מתוכנית השיקום של האי).

סיבה נוספת לעניין הרב שמעוררת השקעה בנדל"ן בקפריסין לדברי ערן פולק היא היוזמה לאחד את שני חלקי קפריסין, דבר שיוביל לעליית מחירים ובפרט בקפריסין הצפונית, כך שמי שישקיע היום ייהנה בעתיד, אם אכן תאוחד קפריסין, מרווח נאה.

איך הפכה הארלם משכונת פשע לפנינה נדל"נית?

הארלם היא שכונה ברובע מנהטן בניו יורק, מזרחית לנהר ההדסון וצפונית לסנטרל פארק. בעבר הייתה השכונה הזו ידועה כשכונת עוני ושפע, בעיקר עקב הזנחה מתמשכת, אבל בשלהי המאה ה-20 החליט ראש העיר דאז, רודולף ג'וליאני, לשקם את השכונה – והוכיח שכשיש מנהיגות אמיתית, כל אזור יכול להפוך למקום הרבה יותר נעים לחיות בו, וכיום הארלם היא שכונה שיזמי נדל"ן רבים בונים בה וכך גם קרן ההשקעות HAP.

אחת הפעולות החשובות ביותר שביצע ג'וליאני הייתה עידוד יזמים לשפץ מבנים ישנים בהארלם וכן לבנות בניינים חדשים. לכך יש לצרף את העובדה שאחד הקמפוסים של אוניברסיטת קולומביה קרוב מאוד להארלם והסטודנטים של מוסד יוקרתי זה שמחים לגור בשכונה המתחדשת, ועוד סיבה טובה לבחון השקעה בנדל"ן בהארלם לפי HAP היא הטרנדיות עצמה, שבניו יורק מהווה פקטור משמעותי מאוד ומאפשרת הגעה לתשואות חיוביות במיוחד.

למה ערן פולק וקרן HAP ממליצים גם על ניו ג'רזי?

עוד טרנד בולט לפי ערן פולק הוא ניו ג'רזי. אמנם המדינה ששוכנת ממזרח לניו יורק נמצאת בצל של התפוח הגדול, אבל בשנים האחרונות היא מתאפיינת בתנופת התפתחות משמעותית ונהנית מקרבה לניו יורק, הכנסה ממוצעת לנפש מהגבוהות בארצות הברית, מערכת חינוך איכותית ורשויות שמעודדות בנייה.

האזורים הטרנדיים ביותר במדינה – ששטחה הוא 22,000 קמ"ר (דומה לזה של ישראל) וחיים בה 9 מיליון בני אדם – הם אדג'ווטר שבמערב (על נהר ההדסון וקרוב מאוד לניו יורק), קליפסייד פארק (גם כן קרוב לניו יורק), מידלסקס, סאפוק ונאסאו.