גילו את אמריקה: הישראלים המשפיעים באמריקה כיום

ישנם חוקרים רציניים הסבורים כי קולומבוס הגדול, שגילה את אמריקה, היה בעל שורשים יהודיים שאותם הסתיר. בין אם עובדה זו נכונה באמת ובאמת אם לאו, יהודים וישראלים ממשיכים להשפיע לטובה על ארצות הברית הגדולה, ממש בימינו אלה. זה סיפורים של כמה אנשי עסקים, יזמים ואנשי חינוך ישראלים, שלא רק גילו את אמריקה אלא גם משפיעים עליה, איש איש בדרכו.  

חני גולדשטיין 

גולדשטיין אוהבת ללמוד, ולא מפסיקה לרגע. אבל לא התארים בפסיכולוגיה, במנהל עסקים או במשפטים הפכו אותה ליזמית משפיעה כל כך. היא גילתה שמתנות בשווי עשרות מיליארד דולר מוחזרות בארה"ב בכל שנה. בתהליך שקדני, מתמשך ומתקדם, יצרה מערכת שמשמשת מעין חנות מתנות הכי גדולה בעולם. זהו מערך שמאפשר למקבל לבחור מתנה, ממגוון ספקים, על פי שווי שעליו מחליט נותן המתנה. בין לקוחותיה הגדולים כיום נמצאים שמות כמו אובר, מייקרוסופט, זום ורבים אחרים. 

לאון לרמן

יותר ויותר מכשירים רפואיים פועלים בשילוב האינטרנט של הדברים (IoT). החשש הגדול הוא שמדובר בפתח לפריצות מקוונות ופעילות של גורמים עוינים. ביחד עם שותף הקים חברת מכשור רפואי אמריקאית Cynerio שהופכת לשם דבר ומכוונת לשיפור אבטחת סייבר עבור הממסד הרפואי טכנולוגי בעולם. 

און יבין

אפשר להגדיר את און יבין כיזם סידרתי, אנג'ל (משקיע בסטארט אפים), אבל הוא גם הרבה יותר מזה. במציאות שבה לא חסרים יזמים טכנולוגיים ישראליים, הביוגרפיה שלו כוללת לא מעט היבטים ייחודיים, 

און יבין, בעל הכשרה משפטית, סיים לימודי עריכת דין כאשר הוא כבר איש עסקים בעל קבלות. הוא הקים כסטודנט את רשת "לינקולן" שכל חובב ביליארד ישראלי מכיר. כמי שהבין שהטכנולוגיה והאינטרנט הם העתיד, לא עבר זמן רב והוא הקים את "אקזקטיב מרקטינג", משרד פרסום מוביל בישראל. אך גם זה לא היה התחנה האחרונה. משם, עבר לתחום של נדל"ן בינלאומי, תוך כדי כך שמרכז חייו עבר לאנגליה הוא ממשיך להשקיע בסטארט אפים ולשמש לרבים מהם גם מנטור ויועץ אסטרטגי. אבל התחנה הנוכחית שלו היא הבלו'ציין ומה שהוא גילה שם, הוא מספר, זעזע את עולמו. 

בלוקצ'יין, מסביר און יבין, הוא טכנולוגיית הצפנה של דאטה, שבזכות ביזור נרחב לא ניתן לפרוץ. מהרגע הראשון החליט ללמוד את התחום לעומק והגיע למסקנה שזוהי מהפכה כלכלית, פיננסית אך גם הרבה יותר. זו מהפכה גדולה הרבה יותר מהאינטרנט והיא משפיעה ועוד יותר תשפיע, על אין ספור תחומים בחיים, אך יש כאן בעיה. והבעיה שזיהה און יבין היא ש-99 אחוז מהפעילים בתחום הם לא יותר מאשר נוכלים. 

בכאב רב ראה כיצד נוכלי בלוקצ'יין גוזלים את כספם של משקיעים, שפשוט לא הבינו את הנושא די הצורך. פה מתחיל תהליך שהביא ליבין את הכינוי "הבטמן של הבלוקצ'יין". הוא הקים את חברת Cointelligence. הוא הקים בית ספר ללימודי בלוקצ'יין, שעד כה כבר למדו בו מאות אלפי סטודנטים. הוא חשף עשרות נוכלים וחברות שביצוע "סקאמים" (מעשי רמיה מתוחכמים) בענף זה. הוא ייעץ לרגולטוריים בנושא אך כהרגלו, כבר חושב על הצעד הבא. שאיפות להמשך: להמשיך את מלאכת החינוך, כך שרבים נוספים ילמדו כיצד לשנות ולהשפיע על הכלכלה בעולם דרך הבלוקצ'יין, בלי ליפול קורבן לעוקץ ורמאות. כמו כן, להפוך את תכנית הלימודים שלו לכזאת שתשתלב באוניברסיטאות, לא פחות. 

בשנת 2021 הקים את Cointelligence Fund, קרן השקעות שמתמחה במטאורס ומשחקים מבוססי בלוקצ'יין. לדעתו של יבין עתיד עולם המשחקים בדומה לתחומים אחרים יהיה כולל מבוסס או קשור לטכנולוגיית הבלוקציין. הקרן משקיעה בפרוייקטים בשלבים מוקדמים ובדרך כלל ההשקעות יהיו בטוקנים.