ערן פולק מ-HAP – על הכדאיות בהשקעות נדל"ן במנהטן

נדל"ן הוא אפיק השקעה מתגמל במיוחד ועל כן גם מבוקש מאוד. נתון אחד שמלמד על היקף התופעה הוא הזינוק החד במספר הישראלים בעלי שתי דירות או יותר כאן בארץ: ב-2005 רק 2.4% מכל משקי הבית בישראל היו בעליהם של שתי דירות או יותר, ואילו ב-2015 כבר עמד הנתון על כ-10%. כמעט 50 אלף משקי בית היו בשנת 2015 בעליהן של שלוש דירות או יותר, ועוד אינדיקציה לריבוי המשקיעים בנדל"ן בישראל היא העלייה המשמעותית בשיעור הגרים בשכירות בקבוצת הגילאים 30-39 – מכ-25% ליותר מ-37%.

יחד עם זאת חשוב להדגיש כי מחירי הנדל"ן בארץ השלימו בעשור האחרון עלייה של כ-100% בממוצע, כך שכיום קשה עד בלתי אפשרי למצוא נכס מניב איכותי באמת, כזה שיספק תשואה מרשימה. בהתאם יותר ויותר ישראלים מחפשים נדל"ן בחו"ל, ואחד המקומות היותר משתלמים להשקעה בנדל"ן הוא מנהטן. גם ערן פולק, אחד הבעלים של קרן ההשקעות HAPVenture (ובקיצור HAP), ממליץ על הנדל"ן ברובע המוביל של ניו יורק.

הרובע המוביל בעיר מספר 1 בעולם

ניו יורק היא העיר מספר אחת בעולם מבחינות רבות, ומבין 5 הרובעים שלה מנהטן הוא המוביל, גם כן בהיבטים רבים – בין השאר תמצאו ברובע זה את וול סטריט כמו גם כמה מהגופים העסקיים רבי העוצמה ביותר בעולם, את ברודווי כמו גם פסגות תרבות נוספות, אדריכלות מעוררת התפעלות, אפשרויות שופינג אינסופיות ועוד ועוד.

בהתאם אין פלא שגם נדל"ן במנהטן הוא אופציה מבוקשת מאוד – מה שכן מפתיע הוא שרמת המחירים היא כזו שמאפשרת הגעה לתשואות נאות מאוד.

למה כדאי להשקיע במנהטן?

בשנת 2007 חווה שוק הנדל"ן בארה"ב חבטה עזה, כשמדיניות חסרת אחריות של הבנקים הגדולים הובילה למתן משכנתאות גם למי שהיה ניתן להבין שיתקשה להחזיר אותן, ובסופו של דבר התוצאה הייתה ירידה של עשרות אחוזים במחירי הדירות והבתים – גם במנהטן. ערן פולק מסביר שמאז התאושש שוק הנדל"ן, וגם הכלכלה האמריקאית באופן כללי נמצאת במגמת עלייה, אבל מאחר שנקודת המוצא של המחירים הייתה נמוכה, גם כיום ניתן למצוא ברובע זה נכסים שכדאי להשקיע בהם.

הירידה בקרנן של האלטרנטיבות העיקריות

עוד סיבה טובה לפי ערן פולק ואנשי המקצוע האחרים של קרן HAP להשקיע בנדל"ן במנהטן היא הירידה בקרנן של כמה מהאלטרנטיבות העיקריות: לונדון הפכה מאז הברקזיט לפחות אטרקטיבית למשקיעים עקב אי הוודאות סביב השפעת הפרידה של בריטניה מהאיחוד האירופי, השקעה בברצלונה נתפשת גם היא כיותר מסוכנת עקב העימות בין הקטלונים לבין הממשלה הספרדית, במזרח אירופה הכלכלה עדיין לא חופשית לגמרי ואילו בברלין, כמו בישראל, רמת המחירים כבר גבוהה (ובנוסף ישנה רגולציה כבדה על השכרת דירות). מאחר שבחירת אפיק השקעה מתבססת תמיד גם על השוואה לאלטרנטיבות, כל הנ"ל הוא גורם נוסף לנהירה אל מנהטן.

איפה במנהטן בונים ערן פולק וקרן HAP?

הפרויקט הראשון של HAP במנהטן היה בניין בן 6 קומות בשכונת איסט הארלם. הבניין, שבנייתו הושלמה זה מכבר וכל הדירות בו נמכרו, הביא לידי ביטוי את היכולת של ערן פולק וחבריו לזהות מגמות כשהן בראשיתן – במקרה זה ההתחדשות המואצת של הארלם, שהפכה משכונת עוני ופשע לפנינת נדל"ן של ממש – ובזכות הזיהוי המהיר של ההזדמנויות החדשות לזכות ברווח נאה.

אזור נוסף במנהטן שמהווה אופציית השקעה מתגמלת הוא צ'לסי – בשנת 2016 גייסה HAP סכום של 42 מיליון דולר מתאגיד יפני גדול במסגרת מימון בניית שני מגדלים בשכונה הטרנדית שבמערב מנהטן (בין השדרה ה-6 ל-10, ובין רחובות 14 ו-34).