התרומה הרבה של שר שלום ג'רבי לשיפור תנאי השירות הלאומי

לשירות הלאומי אזרחי בישראל ישנה חשיבות רבה, הן עבור הצעירים והצעירות אשר תורמים ותורמות לחברה במגוון דרכים, והן מבחינת הלכידות החברתית.

באופן טבעי מבקשים בני ובנות השירות הלאומי – שמספרם נכון ל-2016 הוא כ-18,000 – תנאי שירות שווים לאלה אותם מקבלים החיילים העורפיים, שהרי גם הם תורמים רבות למדינת ישראל. בעבר המצב היה שונה, ומי שהגיע לשירות לאומי אזרחי זכה לתנאים פחות טובים, ובאופן טבעי הרגיש מקופח וכי המאמצים שהוא משקיע לא זוכים להערכה לה הם ראויים. מי שפעל ופועל רבות לשיוויון בתנאים הוא ראש הרשות לשירות לאומי אזרחי מאז שנת 2010, שר שלום ג'רבי.

שליחות כחלק בלתי נפרד מה-DNA המשפחתי

שר שלום ג'רבי הוא יליד 1969, נשוי ואב ל-5, בעל תואר שני מאוניברסיטת בן גוריון במדעי המדינה ומנהל ציבורי (וכן תואר ראשון בחינוך). תחושת השליחות המנחה אותו בתפקידו הנוכחי כראש הרשות לשירות לאומי אזרחי נעוצה בשורשים המשפחתיים: סבו, הרב מאיר יהודה גץ ז"ל, היה רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים בשנים 1995-1968 (שנת פטירתו), ואביו, הרב ציון ג'רבי, עבר עם כל משפחתו לכרמיאל מעט לאחר היווסדה בשנת 1964 על-מנת להקים בה מערך חינוך דתי איכותי.

שורשים אלה מבהירים מדוע משקיע שר שלום מאמץ בהשוואת תנאי השירות של בני ובנות השירות הלאומי אזרחי לאלה של החיילים העורפיים.

נסיעות חינם בתחבורה ציבורית

דוגמה אחת להשוואת תנאי השירות היא הנסיעות בתחבורה ציבורית. החיילים המשרתים בצה"ל, הן אלה העורפיים והן אלה ביחידות השדה, נהנים זה מכבר מנסיעות בחינם, ואך טבעי שכך יהיה. החל מה-1.1.2016 זוכים גם בני ובנות השירות הלאומי אזרחי לכך, וזאת לאחר שיתוף פעולה מפרה בין שר שלום ג'רבי לבין שר התחבורה ישראל כץ, שנרתם למאמץ.

הנסיעה בחינם הינה ברכבת ישראל וכן בכל קווי האוטובוסים ברחבי הארץ פרט לאלה שיעדם הוא תחנת המוצא שלהם הוא אילת והערבה (בני/בנות שירות לאומי אשר מתגוררים באזור זה יוכלו כמובן ליהנות מנסיעה חינם גם בקווים אלה).

הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים – גם לבני השירות הלאומי אזרחי

תנאי השירות של בני ובנות השירות הלאומי אזרחי קבועים בחוק שירות לאומי (תנאי שירות למתנדב בשירות לאומי) התשנ"ח 1998.

בין השאר זכאים מי שהשלימו לפחות 12 חודשים של שירות לאומי אזרחי באחד הגופים המוכרים לכך למענק שחרור (שגובהו נכון ל-2016 הוא כ-3,200 ש"ח עבור כל שנת שירות), לפיקדון אישי אותו ניתן לממש במשך 7 שנים ובפרט למטרות לימודים (כולל לימודי נהיגה), הקמת עסק או נישואין (גובה הפיקדון הוא כ-6,600 ש"ח לכל שנת שירות), לסיוע בהכוונה ללימודים אקדמיים ובמימון לימודים אלה אם הם מתקיימים במוסד הנמצא באזור עדיפות לאומית, למענק עבודה נדרשת, ועוד.

צעדים נוספים של שר שלום ג'רבי לשיפור תנאי השירות הלאומי אזרחי

מאז כניסתו לתפקיד ראש רשות השירות הלאומי אזרחי ב-2010, נקט שר שלום ג'רבי במספר צעדים חשובים נוספים:

* הקמתה של קרן מיוחדת אשר מסייעת לבני ובנות השירות הלאומי אשר זקוקים לסיוע כספי

* אפשור טיפולי שיניים בהנחה משמעותית וחלקם אף בחינם לחלוטין לבני ובנות השירות הלאומי

* הגדלה ניכרת של מספר התקנים למתנדבים בעלי מוגבלויות (מפחות מ-100 לכ-1,500)

* פתיחת מסלולים של התנדבות בבתי חב"ד בחו"ל על מנת לעודד את בני המגזר החרדי להשתלב בפעילות ההתנדבותית.

להשמיע את דעתך