רפואה סינית ודיקור סיני

הרפואה הסינית, שהפכה לבת בית לגיטימית בעולם הרפואה בעולם, לצד הרפואה המערבית, כוללת בתוכה מונחים אקזוטיים כמו צ'י, הרמוניה, אקופונקטורה, צמחי מרפא סיניים טאי צ'י ועוד.

לא כולם מסכימים עם השיטות הקדומות, משום שקשה למדוד את יעילותן מבחינה מדעית. אבל עם דבר אחד אי אפשר להתווכח – הרפואה הסינית והדיקור נמצאים כאן בשביל להישאר.

רפואה סינית

המונח רפואה סינית כולל בתוכו מגוון רחב של שיטות וטיפולים שמיושמים כבר יותר מאלפיים וחמש מאות שנים. במהלך תקופה ארוכה זו עברה הרפואה הסינית גלגולים רבים, צורות הטיפול פשטו ולבשו צורה, הפילוסופיה שמאחוריהן התפתחה והשימוש בה כבר יצא מזמן מעבר לגבולות סין והמזרח הרחוק.

אחת מטכניקות הטיפול הידועת ביותר שכלולות ברפואה הסינית היא טיפול בדיקור סיני, הידוע גם בשם אקופונקטורה. מלבד שימוש במחטים, עושה הרפואה הסינית שימוש רב בצמחים. צמחי מרפה סיניים, עיסויים שונים, תזונה נכונה, הקפדה על דרך חיים שנשענת על פילוסופיה עתיקה, כולם בעלי משמעות רבה ברפואה סינית מסורתית שפורחת לצד הרפואה המודרנית, שעקרונותיה שונים לחלוטין.

ישנם כמה עקרונות ומונחים ברפואה הסינית, שהמדע המודרני ומדע הרפואה בפרט אינם מכירים בקיומם, אך יחד עם זאת, קשה להתעלם מהמספר העצום של מטופלים ברחבי העולם שנעזרים בטיפולי אקופונקטורה, מצחי מרפא סיניים וטכניקות נוספות, ומדווחים על שיפור ניכר במצבם. למידע נרחב לגבי אקופונקטורה לחצו כאן.

גם אם מדענים מערביים רבים טוענים שניתן להסביר את הצלחת הטיפולים באמצעות אפקט הפלסבו (הידוע גם כאפקט "אין בו"), הרי שהם חסרים את הכלים להפריך את הטענה שמערכת המושגים השונה שברפואה הסינית, הופכת את המחקר המערבי לחסר יכולת לחקור אותה במושגיו שלו.

לפי הרפואה הסינית עלינו לחיות בהרמוניה עם העולם הסובב אותנו. קשה להסביר על רגל אחת את משמעותה המדוייקת של הטענה הזו, אך מדובר בפילוסופיה שלמה ועתיקה הידועה  כטאואיזם.

הרפואה הסינית מכירה בקיומה של אנרגיית חיים המכונה צ'י. לכאורה מדובר במושג מדעי, שהרי ניתן למדוד אנרגיה, ולבצע בה חישובים שונים, אולם חשוב להבהיר שלמושג הצ'י הסיני אין קשר למשמעות הרגילה של אנרגיה.

לטיפול אקופונקטורה יש קשר הדוק לאנרגיית הצ'י, וכן גם למרידיאנים, שהן מעין תעלות אנרגויות שבהן זורמת אנרגיה זו.

דיקור סיני

טיפול בדיקור סיני, המשמש באופן מסורתי לטיפול במגוון מחלות, מיחושים וכאבים, נעשה באמצעות מחטים דקות וגמישות במיוחד. כחלק מרכזי מתוך מגוון השיטות הקיימות בעולם הרחב של רפואה סינית, גם לדיקור שורשים עתיקים ביותר.

בימי קדם היה הדיקור מקובל כחלק מפולחנים שבוצעו על ידי אנשי דת, כוהנים או שאמאנים. מטרת הדיקור היה לגרש מגופו של החולה את הרוחות מחוללות המחלה. גם אז, כמו היום, לווה לעיתים השימוש במחטים גם בטכניקות ריפוי נוספות, כמו למשל צמחי מרפא סיניים –  כפי שניתן ללמוד באתר טיפול סיני בכתובת www.tipulsini.com

מאז חלפו אומנם מים רבים בנהר ההסטוריה, והתפתחו גישות שונות ברפואה הסינית, אבל מקומה של האקופונקטורה נותר חשוב כשהיה. עם השנים פותחו שיטות שונות של דיקור, כאשר לכל אחת מהן פילוספיה משלה, נמצאו נקודות דיקור נוספות וכמו תחומים נוספים ברפואה הסינית, הפך השימוש במחטים, בפעילות גופנית מרגיעה ומיטיבה (טאי צ'י, לדוגמא) וגם צמחי מרפא סיניים לנפוצים בעולם כולו.

הטיפולים ברפואה הסינית נועדו, פעמים רבות, לרפא את הגוף באמצעות שיחרור של חסימות באנרגיית הצ'י. לפי טענת הרפואה הסינית טיפול בדיקור סיני מסוגל, בעזרת מיקום נכון של המחט המיוחדת על גבי המרידיאנים, לסייע לגוף להשיב לעצמו את ההרמוניה הדרושה לו, וכך לרפא את עצמו ממחלות שונות. בעבר התקיימו שיטות רבות של דיקור שחלקן נעלמו מן העולם. בין השיטות הקיימות כיום נזכיר את ה- כ TCM וכן את שיטת הגזעים והעפים.

להשמיע את דעתך