סיפורה של ירדנה עובדיה

מבט חטוף על רשימת אנשי העסקים המצליחים של ישראל מגלה שלל דרכים להתעשר: בנייה (יצחק תשובה, דוד עזריאלי), ניצול ההפרטה המואצת שעברה על ישראל בסוף המאה הקודמת (שרי אריסון שאביה רכש את בנק הפועלים במחיר מבצע, עידן עופר שאביו ודודו השכילו לעוט על ההזדמנות והשתלטו על כי"ל), טלוויזיה (חיים סבן), קולנוע (ארנון מילצ'ן), היי טק (גיל שוויד), יהלומים (בני שטיינמץ), מונופולים בתחום המזון (משפחת שטראוס) – וגם דרך ייחודית: הקמת בתי חולים באפריקה. זוהי דרכה של ירדנה עובדיה.

כל ההתחלות קשות

כמו אנשי ונשות עסקים רבים ורבות, גם ילדותה של ירדנה עובדיה התאפיינה בעוני ובמחסור – אבל גם בידיעה ברורה מהי הדרך להיחלץ מהם: עבודה קשה, חריצות, התמדה ויוזמה.

העוני והקשיים הם כאמור נחלתם של אנשי עסקים מצליחים רבים, ומהווים מנוע רב עוצמה בדרך לפסגה: פנינה רוזנבלום סיפרה בראיונות רבים על ילדות במעברה בפתח תקווה כשבבית נמצאת רק האם לאחר שהאב נטש את המשפחה וניתק עימה קשר; משפחתו של חיים סבן שעלתה לארץ בראשית ימי המדינה חלקה דירה קטנה בדרום תל אביב עם שתי משפחות נוספות; דוד עזריאלי שנולד בפולין נמלט מאימת הנאצים והגיע לא"י בדרך לא דרך; המפיק המצליח לאון אדרי החל את הקשר שלו עם עולם הקולנוע בתור נער, כעוזר מקרין בקולנוע בדימונה; וירדנה עובדיה עזבה את ספסל הלימודים בגיל 14 והחלה לעבוד כדי לתמוך בפרנסת המשפחה בת 7 הנפשות (אביה יעקב, אמה זוהרה, וארבעת אחיה הקטנים) שהיגרה מרבאט שבמרוקו והופנתה לדימונה כשירדנה הייתה בת 5.

החריצות של ירדנה באה לידי ביטוי בכך שלא בחלה בשום עבודה (מכירת ביצים, ניקוי חדרי מדרגות ועוד ועוד) ובתקופות רבות אף עבדה במקביל במספר עבודות על מנת להרוויח מספיק כסף. חריצות זו מאפיינת אותה גם כיום, בעסק המצליח שהקימה, וגם הקשר ההדוק עם בני המשפחה הוא מרכיב מהותי מההתנהלות העסקית שלה – חלק מבנותיה כמו גם בני משפחה אחרים מועסקים על ידה ומהווים עזר כנגדה.

פתח של תקווה

למרות אהבתה הגדולה של ירדנה עובדיה לדימונה, היא הבינה עד מהרה שעל מנת להפוך לאשת עסקים מצליחה באמת ולהעניק לילדיה את כל שנמנע ממנה בילדותה, עליה לעבור למרכז הארץ.

יחד עם בעלה יוסי (אותו הכירה בגיל 16, התחתנה בגיל 21 וחולקת איתו את חייה מאז) הצפינה ירדנה – ובחרה בפתח תקווה בזכות המשמעות של שם העיר, ועל מנת שזו תעניק להם פתח של תקווה לחיים חדשים ומשופרים.

באם המושבות פתחו יוסי וירדנה עובדיה מינימרקט, שהחל לשגשג, והמשפחה כולה החלה לרוות נחת.

אולם ירדנה לא הסתפקה בהצלחה, וכשם שבדימונה הבינה כי אפשרויותיה מוגבלות, כך ידעה כי גם פתח תקווה כשמה כן היא, פתח לתקווה, וכדי להגביה עוף עוד יותר עליה לפנות לשווקים גדולים יותר – בחו"ל.

ההזדמנות הראשונה אותה זיהתה ירדנה עובדיה הייתה דרך היכרות עם עולים חדשים מרוסיה אותם הכירה בפתח תקווה, היכרות שהובילה אותה למפגש עם אנשי עסקים רוסים בעיר קאזאן. מפגש זה הוביל את ירדנה חזרה לארץ הולדתה, מרוקו, והיווה את נקודת הזינוק לעסקים הבינלאומיים שלה.

רפואה לגינאה המשוונית

קפיצת דרך נוספת חוותה ירדנה עובדיה כשפגשה במרוקו את תאודור אוביאנג, נשיא גינאה המשוונית.

אוביאנג, שהיה נחוש להביא לתושבי עמו קדמה מערבית, ובפרט שירותי רפואה טובים יותר, זיהה את החריצות והיוזמה יוצאות הדופן של ירדנה עובדיה, והחל להסתייע בה ובחברה שהקימה על מנת לפתח את התשתיות של ארצו. במיוחד גאה ירדנה בשני בתי החולים שהקימה במדינה הקטנה, בערים באטה ומלאבו.

להשמיע את דעתך