מעקות זכוכית של שבירו

בכל מקום בו יש מדרגות יש גם מעקות, ובנוסף אנו משתמשים במעקה כדי לתחום מרפסת, מעברים בקניונים או בנייני משרדים, וגם על סיפוני אוניות תמצאו מעקות (ואנשים מאושרים נשענים עליהם ומשקיפים אל עבר האופק האינסופי). למרות שהם נמצאים כמעט בכל מקום מסביבנו, בכל זאת רובנו לא מקדישים תשומת לב רבה מדי למעקות, והם נתפסים בעינינו כפריט פרקטי ותו לא. אבל מעקות מודרניים – ובפרט כאלה העשויים זכוכית, ובמיוחד מעקות זכוכית של שבירו – הם הרבה יותר מפריט מונע נפילות או מסייע באחיזה. מעקות שכאלה הם כבר תאווה לעיניים ותרומה בלתי מבוטלת לאסתטיקה של המרחב בו הם נמצאים.

מעקות עץ, נירוסטה, אלומיניום וברזל – והמלכה הבלתי מעורערת: זכוכית

לצד מעקות זכוכית, הלהיט הבולט בתחום, ניתן למצוא גם מעקות נירוסטה, מעקות ברזל, מעקות עץ ומעקות אלומיניום – שגם לכל אחד מהם יתרונות משלו.

כך, למשל, מעקות עץ. מעקות אלה מאפיינים בעיקר בתים ישנים – ברחבי אירופה, בארצות הברית ועוד, ומשדרים קלאסיקה של ממש וכן חיבור לטבע. בתים שבהם מרכיב העץ דומיננטי ישמחו להתהדר גם במעקה עץ, במיוחד כשמדובר בעץ איכותי ומרשים דוגמת אגוז אפריקאי, מהגוני וכו'. מעקות עץ מגולפים לצורות ייחודיות או מעוטרים בדוגמאות שונות יתרמו גם ייחודיות למרחב בו הם שוכנים.

מעקות נירוסטה הם חזקים ועמידים (וגם אינם מחלידים). יתרון משמעותי אחר של מעקות מחומר חזק זה (שאגב, פירוש שמו הוא הלחם מילים מקוצר מהשפה הגרמנית של הביטוי "פלדה שאינה מחלידה") הוא העיצובים הרבים המתאפשרים כשמרכיבים מעקה נירוסטה.

אלומיניום הוא אחד החומרים הידידותיים ביותר והנוחים ביותר לעיבוד ועל כן תמצאו אותו בפסי ייצור רבים – כולל של מעקות. אלומיניום אינו נשחק עם הזמן (כמו עץ) ומבטיח שנים רבות של הנאה מהמעקה, ובנוסף הוא נחשב לכזה המשרה סביבו אווירה מודרנית.

מעקה ברזל הוא הכבד והמאסיבי ביותר, וכזה המעניק רמת בטיחות גבוהה לצד רושם רב עוצמה. עבודות פרזול ייחודיות הופכות מעקות ברזל ליצירות אמנות של ממש, וגם אם הם דורשים השקעה מסוימת בתחזוקתם (ובעיקר מניעת חלודה) הרי שמדובר בהשקעה משתלמת.

אבל היפים ביותר הם מעקות זכוכית. בשבירו ניתן למצוא מעקות כאלה במבחר דגמים – ספירלי, ישר, על מסילת הזזה, מרחף, מסביב לפיר מעלית, ובעצם כל מעקה שתרצו – ומהמוצרים המתקדמים והיפהפיים של החברה בתחום המעקות ניתן להתרשם בפרויקטים מובילים בכל רחבי הארץ. מעקות המיוצרים מזכוכית הם בטוחים מאוד (אגב, בשנת 2010 השתנה התקן, ומעקות חדשים המיוצרים מזכוכית, חייבים להיות מזכוכית רבודה – הידועה גם כזכוכית טריפלקס), ובנוסף יוצרים תחושות מבורכות של פתיחות ושל מרחב.

מעקות רבים, באופן טבעי, הם מעקות משולבים – למשל, מעקות זכוכית המתוחמים ע"י מסגרת עץ, כאלה שמשולב בהם ברזל, או כל חיבור אחר בהתאם לדמיון המשתולל של המעצבים והרצונות ההולכים ומשתכללים של הצרכנים.

זכוכית – לתחושות חיוביות במיוחד

בדומה למעקות זכוכית, גם חיפוי זכוכית, ובעיקר חיפוי זכוכית של שבירו, מעניקים למרחב בו הם נמצאים יופי רב ותחושות פתיחות ושקיפות המזוהה עם ערכים חיוביים.

חיפוי זכוכית מקובל בעיקר במטבחים ובחדרי אמבטיות, שבהם הוא לא רק תורם ליופי אלא גם מגן על הקירות מפני רטיבות ולכלוכים שונים, אבל חיפוי שכזה יכול להתווסף לכל קיר שהוא, בין אם בתוך הבית ובין אם מחוצה לו וכמובן שגם במרחבים ציבוריים רבים תמצאו חיפויי קיר עשויים מזכוכית.

בניגוד למעקות, שלהם בראש ובראשונה תפקיד בטיחותי, החיפויים מיוצרים מזכוכית מסיבית פחות – אולם לא פחות יפה, כמובן.

להשמיע את דעתך