מכירות פומביות אמנות וריהוט עתיק – המדריך

גם הזדמנות לרכוש יצירות אומנות יקרות ערך או רהיטים עתיקים ייחודיים במחיר אטרקטיבי; גם דרך נהדרת להעשיר אוספים אמנותיים עם ציורים של אמנים נחשבים דוגמת אורי ריזמן, נפתלי בזם, צילה בינדר, אביבה אורי ואחרים; גם הזדמנות לציירים פחות מוכרים להיחשף לעיניים רבות; וגם התרחשות מרתקת המורכבת משלל אינטראקציות בינאישיות וקבלת החלטות מהירה – אין פלא שמכירות פומביות הן חלק בלתי נפרד מעולם האומנות מזה כמה מאות שנים.

אילו יצירות אומנות נמכרות במכירות פומביות?

כשמדברים על מכירות פומביות אמנות היא הנדבך המרכזי. אמנם במכירות אלה מוצעים לקהל הרחב גם פריטי ריהוט עתיק, חפצי יודאיקה וכסף, ולמעשה ישנן גם מכירות פומביות של טובין שונים (ובפרט אלה של משטרת ישראל המציעה למכירה פריטים שנתפסו במהלך פעילויות מבצעיות או מציאות שבעליהן לא אותרו) – אבל בסופו של דבר ליבת הפעילות של בתי המכירות הפומביות היא יצירות אומנות.

בארץ מדובר בעיקר בציורים – של ציירים דוגמת לאה ניקל, אביגדור סטימצקי, יוסל ברגנר, מרדכי ארדון, אורי ריזמן ועוד רבים וטובים.

מדוע בתחום של מכירות פומביות אמנות היא החלק הנכבד ביותר?

כאמור בכל הקשור למכירות פומביות אמנות היא המרכיב המשמעותי ביותר, והסיבה העיקרית לכך שהמנגנון הקובע את המחיר בה נמכר פריט במסגרת מכירה פומבית הוא המתאים ביותר ליצירות אומנות.

מוצרי צריכה כגון מלפפונים, פסטה, שמן זית, סמארטפונים ומכוניות ניתן לתמחר עפ"י עלות ייצורם כשעל כך יש להוסיף כמובן רווח סביר ליצרן, למשווק ולשאר החוליות בדרך מהיצרן לצרכן, ומיסים. כשמדובר ביצירת אומנות לעלות הייצור אין כמובן שום משמעות, שהרי למשל מחיר הצבעים ששימשו את אורי ריזמן כדי ליצור את "אישה-נגב" כלל אינו רלוונטי. מכירה פומבית, לעומת זאת, מייצרת מנגנון פשוט ובה בעת מדויק להפליא: ככל שהקונים חושקים יותר ביצירה מסוימת, כך מן הסתם ערכה אכן גבוה יותר.

מהיכן מגיעים הפריטים הנמכרים במכירות פומביות?

מקור אחד לפריטים הנמכרים במכירות פומביות הוא עזבונות, בין אם של אספנים שצברו פריטים רבים מאוד במהלך חייהם ובין של אלה המטופלים ע"י האפוטרופוס הכללי.

מקור נוסף הוא אוספים, או לחילופין פריטים בודדים, של אנשים שעדיין חיים איתנו אולם מסיבה מסוימת מחליטים לוותר עליהם, כשעל מנת לקבל את התמורה הרבה ביותר עבורם הם מציעים אותם למכירה דרך בתי מכירות פומביות.

גם האמנים עצמם עשויים כמובן לחבור לבית מכירות פומביות על מנת להציע לציבור הרחב יצירות חדשות, יצירות ישנות שהאמן החליט שהגיע הזמן להוציא מרשותו וגם יצירות שהאמן לא הצליח למכור בדרך אחרת.

לפריטי אמנות נוספים בקרו בגלריית תירוש היוקרתית.

כמה כסף מגלגל שוק המכירות הפומביות?

עפ"י נתונים רשמיים של קרן אירופאית העוקבת אחרי תחום המכירות הפומביות גלגל שוק זה במהלך שנת 2014 לא פחות מ-55 מיליארד דולר (!), כשמתוכם כ-3.5 מיליארד, סכום המהווה 6% מכלל המכירות, הגיעו ממכירות פומביות אינטרנטיות.

בארץ הסכומים כמובן צנועים יותר. עפ"י נתוני המגזין הכלכלי "גלובס" בשנת 2012 גלגל שוק המכירות הפומביות בישראל כ-36 מיליון דולר, כשמתוכם קצת יותר מ-26 מיליון הגיעו ממכירת יצירות אומנות – הוכחה נוספת לכך שכשמדברים על מכירות פומביות אמנות היא המרכיב הבולט ביותר.

אורי ריזמן או לאה ניקל, או: איך תדעו מה כדאי לקנות?

באופן טבעי מוצעות במכירות פומביות יצירות אמנות רבות. על מנת לרכוש יצירות איכותיות באמת אין די בטעם אישי, גם אם הוא משובח, וכדאי להשתתף אך ורק במכירות של בתי המכירות הפומביות הגדולים והוותיקים, ששמם הטוב והמוניטין שצברו לאורך השנים מבטיח כי כל פריט שנמכר יהיה יקר ערך באמת.

להשמיע את דעתך