החיים בלי חוק מע"מ 0, ההמשכיות של אמיר יקותיאל

הנה נתון אבסורדי, מאז ההכרזה על מע"מ אפס, בחודש מרץ 2014, עלה מחיר הדירות במדינת ישראל בחמישה אחוז. אבל בתווך אנחנו מדברים על שוק קפוא כמעט לחלוטין. הסיבה: עשרות אלפי זוגות צעירים החליטו לחכות להעברת החוק ונותרו כשהם משלמים שכר דירה עצום במשך כל אותם חודשים מבוזבזים. הסוף כמובן ידוע, הממשלה נפלה ואיתה חוק מע"מ 0, אבל עבור כל אותם אלו שחיכו להורדת המחירים מדובר בהפסד כספי אדיר.

אבל  לא רק הם הפסידו, גם הקבלנים שהיו צריכים כספים כדי שתזרים העסק שלהם יעבוד, חטפו הקפאה עמוקה בהזמנת דירות. אחד הדברים המעניינים שבא לידי ביטוי למשל בפרויקטים של היזם אמיר יקותיאל בהוד השרון שגם דירות שכלל לא היו אמורות להיכנס למשוואה של מע"מ 0, קרי לא עמדו בקריטריונים מבחינת מחיר, גם אותן דירות כמעט ולא נרכשו במרוצת החודשים שחלפו מאז ההכרזה על מע"מ 0. במילים אחרות שוק הנדל"ן הישראלי שגם כך לא היה במצב טוב חטף סנוקרת בפרצוף עם הורדתו של החוק.

אז איך יוצאים מהמצב?

אחת הבדיחות הידיעות מספרת שמספר הדרכים לצאת מהמצב העגום בשוק הדיור הציבורי הוא כמספר חברי הכנסת. בשבועות האחרונים דומה שכמעט לכל מתמודד לפריימריז של אחת הסיעות או למי שעתיד להיות חבר כנסת יש הצעה להוציא את מדינת ישראל מהמצב. אלא שברגע האמת אין יותר מדי אופציות. הפתרון הנפוץ ביותר הוא כמובן להפעיל לחץ על מנהל מקרקע ישראל על מנת שיפשיר יותר שטחים שבהם יוכלו להבנות יותר דירות. אופציה אחרת מעניינת לא פחות היא להגדיל את המס על דירה שניה שמשקיעים קונים, בשלב הראשון יווצר כתוצאה מכך היצע גדול של דירות כיוון שהמשקיעים לא ימהרו לשים את כספם על דירה נוספת, כתוצאה מההיצע העצום של אותן דירות יחול שינוי במגמת המחירים והמחירים יוכלו לצנוח. קיימות עוד מספר אפשרויות, אבל דומה שהדבר החשוב ביותר הוא שהממשלה תחליט שהדבר הזה עומד בראש סדר העדיפויות הלאומי.

היזמים קיבלו אוויר

בשבועות האחרונים עם הורדתו של חוק מע"מ 0 מעל סדר היום הלאומי החלה להיווצר תזוזה בקרב יזמים שונים. פתאום פרויקטים שהיו מוקפאים במשך חודשים ארוכים החלו לקבל סימני חיים. דומה שמי שהחליט לקנות דירה, כבר לא יכול לחכות יותר. כך לדוגמא בפרויקטים שמקדם אמיר יקותיאל בהוד השרון, ישנה עליה גדולה בביקוש בשבועות האחרונים, עלייה שאפשר להסביר רק בהורדות של חוק מע"מ אפס מהשיח הלאומי, את העלייה אפשר לראות בנהירה של זוגות צעירים אל הפרויקטים אותם מנהל אמיר יקותיאל כדי לנסות ולהתמקח על מחירי הדירות. מה יהיה בשנת 2015? לא ברור, מה שבטוח, הממשלה תהיה חייבת להיכנס לעובי הקורה כדי להחזיר את מחירי הנדל"ן בישראל לרמה שפויה, פחות או יותר.

להשמיע את דעתך