גניקומסטיה

גניקומסטיה, או באנגלית Gynecomastia, היא תופעה המייצגת התפתחות של בלוטות חלב גדולות אצל גברים. ההתפתחות של הבלוטות הללו גורמת לחזה הגברי לגדול ללא פרופורציה וגם בצורה לא אסטטית כלל, מה שגורם לאיבוד הביטחון אצל גברים רבים ולאיבוד צורת הגוף הגברית. מלבד המראה, התופעה הזו יכולה לגרום גם להתפתחות של מחלות רבות ולעיתים אפילו הפרשה של חלב. למרות שרבים לא מודעים לכך שהבעיה הזו קיימת, תתפלאו לשמוע כי כיום גברים רבים סובלים ממנה. זו הסיבה לכך שבעידן המודרני בו אנו חיים ניתן למצוא מגוון רחב של עבודות מחקר על תופעת גניקומסטיה ומגוון רחב של מרפאות אשר מציעות טיפול יעיל ומקצועי לבעיה.

מה יכול לגרום להתפתחות גניקומסטיה ?

ישנן סיבות רבות אשר יכולות לגרום להתפתחות של גניקומסטיה. בין הסיבות העיקריות ניתן למצוא :

  • הורמונים לא תקינים של האם אשר מועברים בעת הנקה.
  • חוסר איזון בהורמונים של המין.
  • סיבות גנטיות. אנשים אשר במשפחתם יש חולים רבים בגניקומסטיה , כדאי להם להיבדק מוקדם כדי להתחיל במידת הצורך בטיפול מניעתי שימנע התפתחות של המחלה.
  • עודף בגוף של חומר אשר נקרא ארומטאז שהינו אנזים אשר אחראי על ההורמונים ויש לו השפעה רבה על ההתפתחות המינית.
  • שימוש בתרופות. במקרים רבים של חולי גניקומסטיה נמצא כי שימוש בתרופות גרם להתפתחות התופעה. לרוב, מדובר בתרופות אנטי-פסיכוטיות ותרופות אשר כוללות הורמונים. לכן לפני שימוש בתרופות מסוג זה חשוב מאוד להתייעץ עם רופא מומחה ולא ליטול תרופות ללא אבחנה ובדיקה מוקדמת של יעילות התרופה. לעיתים רופא ימליץ בעת נטילת תרופה חיונית להתחיל גם טיפול למניעת גניקומסטיה .

סיבות אלו, ועוד סיבות דומות נוספות הקשורות להורמוני המין הגברי, גורמות לכך שבכל שנה מתגלים גברים נוספים אשר לוקים בבעיית  גניקומסטיה ומגיעים אל המרפאות השונות העוסקות בתחום בכדי למצוא את הפתרון המהיר והנכון ביותר לבעיה הזו.

דרגות החומרה של הגניקומסטיה

בכדי לאבחן באופן מדויק את הסובלים מגינקומסטיה, מחלקים אותה הרופאים לכמה דרגות שונות:

דרגה ראשונה : הגדלה ללא עודפים של עור.

דרגה שניה: הגדלה מתונה, עדיין ללא עודפים של עור.

דרגה שלישית: הגדלה מתונה, כאן כבר עם עודפים של עור.

דרגה רביעית: הגדלה בצורה ניכרת עם עודפים של עור.

כמובן, האבחון מסייע להענקת הטיפול המתאים שכן ברור כי אדם הסובל מבעית גינקומסטיה בדרגה ראשונה לא יקבל את אותו הטיפול שיקבל אדם הסובל מגינקומסטיה בדרגה רביעית.

הטיפולים הקיימים לגינקומסטיה

כאמור, כיום, עם התפתות עולם הרפואה בכל התחומים, ניתן למצוא מגוון רחב של טיפולים יעילים ואיכותיים המסייעים להיפטר מגניקומסטיה אצל גברים. את הטיפולים הללו ניתן לחלק לשני סוגים עיקריים – טיפול מניעתי אצל אנשים בהם מזהים התחלה של התפתחות גניקומסטיה וטיפולים מקצועיים גניקומסטיה לאחר שכבר התפתחה (לרוב, הטיפולים מהסוג השני הם טיפולים הכוללים ניתוח).

חשוב להבין כי מדובר בטיפולים חיוניים מאוד שיש לבצע ללא כל דיחוי. מלבד הבעיה האסטטית, התפתחות של גניקומסטיה יכולה לגרום להתפתחות של מחלות רבות כמו סרטן, כאבים חזקים בחזה, בעיות נפשיות ועוד. לכן, למרות שמדובר בטיפול שאינו פשוט מאוד ולעיתים כולל כאבים, חשוב לבצע אותו ולא לוותר עליו.

בנוסף, ניתן לשמוע מאמני כושר אשר אין להם מספיק השכלה בנושא וחושבים כי אימוני חזה ישפרו את המצב אך זה לא תמיד נכון. לכן, חשוב מאוד לפנות אל רופאי גניקומסטיה מומחים בכדי לדעת באיזה דרגה החולה נמצא וכיצד ניתן לטפל בה בצורה הטובה ביותר.

להשמיע את דעתך