אופניים חשמליים לדווש בלי להתייבש

 

גם אם מעולם לא נתקלתם באופניים חשמליים, וגם אם אפילו לא שמעתם מימיכם על היצור הדו גלגלי המיוחד הזה, סביר להניח שתצליחו להבין מייד במה מדובר. הרי יש כאן אופניים? יש. וחשמל? יש. אז מן הסתם יש באופניים האלה גם מנוע שמסתתר איפה שהוא.

אבל רגע אחד, נשאל את עצמנו, אופניים הרי נועדו להנעה עצמית, בלי זיהום אוויר, בלי להוציא הון על דלק, בלי להסתבך עם פקקים ודוחות חניה. לא פחות חשובה היא גם העובדה שתוך כדי נסיעה אנו מפעילים קצת את הגוף, שומרים על הבריאות, שורפים קלוריות.

חוץ מזה, מי שרוצה מנוע ושני גלגלים יכול להסתדר מצויין עם אופנוע או עם קטנוע קטן וזריז.

ואולי אופניים חשמליים הם פשוט שם לסוג חדש של קטנוע עירוני?

למעשה, אופניים חשמליים ירוקים יותר ממרבית כלי הרכב, וגם בהם אפשר לדווש וגם לשרוף קלוריות, אבל אפשר, אם רוצים, להתאמץ הרבה פחות.

אופניים חשמליים והחוק

ישנם סוגים רבים של אופניים בעלי מנוע. יש אופניים גדולים וקטנים, מהירים ואיטיים. יש תקניים ולא תקניים. הדרך הנוחה ביותר להתחיל היא לספר לכם שהחוק בישראל בנושא ברור לגמרי, והוא מגדיר אילו אופניים חשמליים (המוגדרים בחוק בתור אופניים עם מנוע עזר) עומדים בתנאים. אם תבחרו לרכוש אופניים שאינם עומדים בדרישות החוק, קחו בחשבון שהרכיבה על אופניים חשמליים כאלה עלולה להיות מסוכנת ובנוסף על כך, הם עלולים להיות מוחרמים על ידי רשויות החוק.

אז ככה, בהתאם לחוק, אופניים חשמליים הם אופניים בעלי מנוע עזר, אשר עומדים בכמה תנאים מצטברים:

  1. ההספק המירבי של המנוע המורכב בהם איננו עולה על 250 וואט;
  2. המנוע החשמלי חייב להיות מופעל באמצעות הדוושות;
  3. מהירות האופנים החשמליים איננה יכולה לעלות על עשרים וחמש קילומטר בשעה;
  4. אופניים חשמליים חוקיים חייבים לעמוד באחד מבין שני התקנים הללו: תקן ישראלי (שמספרו 1117), או תקן אירופאי (bsen 15194 (.

לגבי מספר התקנים, מה שחשוב הוא לא לזכור את המספרים (שאף עשויים להשתנות מעת לעת), אלא לדעת שאם ברצונכם לשמור על החוק וודאו עם חנות האופניים לפני הרכישה שהם תקניים ועומדים בדרישות החוק. לרוב, אופניים לא תקניים יהיו חזקים הרבה יותר, מהירים יותר וגם מסוכנים יותר.

אגב, החוק לא מזכיר אופניים לילדים או אופניים לנשים, אך חשוב לדעת שישנם אופניים חשמליים לנשים וישנם גם אופניים חשמליים לילדים.

מגוון רחב

בשוק ההולך וגדל של האופניים החשמליים קיים היצע רב ומגוון. טווח המחירים הוא גדול מאוד ויכול לנוע בין אלפים בודדים של שקלים ועד עשרת אלפים שקלים ויותר.

האופניים נבדלים זה מזה בסוג המנוע, במיקומו, מאפייני הסוללה וגודלם של הגלגלים.

מנועים של אופניים חשמליים נבדלים זה מזה לא רק בסוג, אלא גם במיקום (מנוע קדמי, מרכזי, אחורי) באפשרות לקבל מנוע עם גיר או ללא גיר ועוד.

בלי להיכנס למונחים טכניים מסובכים, נמליץ לרוכב מן השורה להעדיף מנועים מסוג כמה שיותר אמין, שאינם דורשים תחזוקה רבה ויקרה, ושאינם סובלים מבלאי גבוה. מיקום המנוע, סוג המנוע, סוג הסוללה ומיקומה יכולים להשפיע גם על אורך החיים של האופנים, ולגרום למשל, לבלאי מואץ של השרשרת, המזלג ובכלל, להשפיע על הבטיחות ויציבות הנסיעה.

גם כאן נמליץ לרוכשים להתייעץ עם מוכר האופניים שבחנות המתמחה, ולומר לו למי מיועדים האופניים ולאיזו מטרה. האם יהיו אלה אופניים לנשים? האם הרוכב יהיה גבר גדול וכבד? ואולי אלו אופניים לילדים?

המלצתנו האחרונה היא, מטבע הדברים, להקפיד על זהירות, לשמור על עצמכם וגם על שאר המשתמשים בדרך. למי שמתכוון לרכב באופן יומיומי כדאי לקחת בחשבון את האפשרות לרכוש ביטוח, שאם כי הוא אינו חובה למשתמשים באופניים חשמליים, הוא גם איננו בגדר מותרות.

לקריאה מורחבת בנושא אופניים בקרו בפורטל רוכבים: www.ibicycle.co.il

 

להשמיע את דעתך